واتس‌اَپ (WhatsApp) یک برنامه پیام‌رسانی فوری برای تلفن‌های هوشمند است. این برنامه توسط شرکت سهامی واتس‌اپ ساخته شده است. مؤسس شرکت و سازنده این برنامه جن کوم است. پیام‌رسان WhatsApp سامانه‌ای نرم‌افزاری برای گوشی‌های هوشمند آندروید، آیفون، نوکیا، و بلک‌بری است. این پیام‌رسان از ارتباط دیتا و یا WLAN (وای-فای) برای فرستادن پیام استفاده می‌کند. این سرویس پیام رسانی تاکنون تنها سال اول رایگان بود و پس از آن ۰٫۹۹ دلار در سال باید پرداخت می‌شد ولی این شرکت در بلاگ رسمی خود اعلام کرد که از این به بعد این نرم‌افزار مجانی خواهد بود.

این هفته واتس‌آپ اعلام کرد که از این به بعد این اپلیکیشن مجانی بوده و نیاز به شارژ پس از یک سال استفاده نیست. البته واتس اپ برنامه‌ای برای تبلیغات از طریق این اپلیکیشن نداشته و در نظر دارد تا با گسترش فعالیت خود به کسب و کارها از این طریق کسب درآمد کند. این اپلیکیشن با ارائه‌ی خدماتی مانند درخواست تاکسی از طریق آن یا اطلاع‌رسانی دیرکرد پرواز، از کاربر خود هزینه دریافت خواهد کرد.
این روش دقیقا همان روندی است که فیسبوک و اپلیکیشن پیام‌رسان آن در پیش گرفته‌اند و حالا در پیش گرفتن این روند توسط واتس اپ نیز امری غیرطبیعی نیست چرا که در حال حاضر فیسبوک مالک واتس اپ هست.
آن طور که اعلام شده است این برنامه در حال حاضر نزدیک به یک میلیارد کاربر در سرتاسر جهان دارد. به نظر می‌رسه که علی رغم این که بسیاری از کاربران ایرانی به تلگرام روی آورده اند این اپلیکیشن همچنان کاربران زیادی در ایران هم دارد. و با توجه به برنامه‌هایی که این شرکت در پیش گرفته است ممکن است در آینده‌ بتواند کاربران از دست رفته‌ی خود را بازیابد.

واتس‌اَپ مجانی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *