در حال لود شدن. لطفا شکیبا باشید.

برنامه‌نویسی iOS پیشرفته

در این برگه خلاصه‌ای از ۹ فصل این کتاب تشریح شده است. اگر علاقه‌مند به دریافت کتاب هستید، می‌توانید از لینک‌های زیر کمک بگیرید:

آموزش جامع برنامه‌نویسی iOS، پیشرفته– انتشارات دیباگران

آموزش جامع برنامه‌نویسی iOS، پیشرفته– فیدیبو (نسخه الکترونیکی)


۱      نمای جدول در رابط کاربری

در تعداد زیادی از برنامه‌های iOS لیستی از آیتم‌های مختلف به کاربر نشان داده می‌شود و در این لیست‌ها قابلیت اضافه و حذف کردن آیتم و یا مرتب کردن لیست نیز برای کاربر فراهم می‌شود. UITableView مفهوم جدیدی است که در این فصل برای ساخت چنین لیست‌هایی از آن استفاده خواهیم کرد.

پروژه فصل ۱ را از این‌جا دانلود کنید.


۲      ویرایش نمای جدول

در فصل قبل برنامه Homepwner را ایجاد کردیم که لیستی از آیتم‌ها را در یک UITableView نمایش می‌دهد. مرحله بعدی در این برنامه این است که کاربر بتواند با جدول تعامل داشته باشد. به عبارت دیگر کاربر بتواند آیتم جدیدی به جدول اضافه کند، آیتمی که دیگر نیاز ندارد را از آن حذف نماید و یا آیتم‌ها را در جدول مرتب‌سازی کند.

پروژه فصل ۲ را از این‌جا دانلود کنید.


۳      سفارشی‌سازی سلول‌های جدول

یک UITableView لیستی از اشیا UITableViewCell را نمایش می‎دهد. در بسیاری از برنامه‌ها نمایش عنوان، جزئیات و یک تصویر برای هر آیتم کافی است. اما اگر برنامه شما بخواهد اطلاعات بیش‌تری نمایش دهد و یا از یک layout متفاوت استفاده کند، آن‌گاه شما باید فرزندی از کلاس UITableViewCell ایجاد کرده و آن را سفارشی‌سازی کنید. در این فصل فرزندی از UITableViewCell به نام ItemCell ایجاد خواهیم کرد تا آیتم‌های جدول را با جزئیات بیش‌تری نمایش دهد.

پروژه فصل ۳ را از این‌جا دانلود کنید.


۴      نمای پشته

نمای پشته نمونه‌ای از کلاس UIStackView است که توانایی ایجاد یک layout افقی و یا عمودی به همراه مدیریت تمامی محدودیت‌هایش را برای شما فراهم می‌کند. اغلب یک رابط کاربری (یا بخشی از آن) مانند برنامه Quiz در فصل ۱ از جلد ۱، به صورت خطی نوشته می‌شود و رابط‌هایی که دارای layout خطی هستند، برای استفاده از نمای پشته انتخاب خوبی هستند. در این فصل هم‌چنان بر روی برنامه Homepwner کار خواهیم کرد و رابطی به آن اضافه می‌کنیم تا جزئیات یک آیتم را نمایش دهد. این رابط از تعدادی نمای پشته افقی و عمودی تو در تو تشکیل شده است.

پروژه فصل ۴ را از این‌جا دانلود کنید.


۵      کنترل­‌کننده هدایت‌­گر

در جلد اول این کتاب با UITabBarController آشنا شدید و برنامه‌ای نوشتید که کاربر با استفاده از نوار برگه‌ای بتواند بین صفحات مختلف جابه‌جا شود. نوار برگه‌ای برای صفحاتی که مستقل از هم‌دیگر هستند، بسیار کارآمد است. اما اگر صفحات نیازمند اطلاعات هم‌دیگر باشند، چه باید کرد؟ در این فصل با استفاده از UINavigationController برنامه Homepwner را ارتقا خواهیم داد به این هدف که کاربر بعد از دیدن جزئیات هر آیتم بتواند آن‌ها را نیز ویرایش کند. جزئیات یک آیتم با DetailViewController که در فصل قبل نیز استفاده شد، نمایش داده می‌شود.

پروژه فصل ۵ را از این‌جا دانلود کنید.


۶      استفاده از دوربین در برنامه کاربردی

در این فصل برنامه Homepwner را ارتقا داده و به آیتم‌ها تصویر اضافه می‌کنیم. با استفاده از UIImagePickerController می‌توان تصاویری ثبت و ذخیره کرد. در این برنامه هر تصویر مربوط به یک آیتم است و در صفحه جزئیات قابل دیدن می‌باشد.

پروژه فصل ۶ را از این‌جا دانلود کنید.


۷      ذخیره و بارگیری داده‌­های برنامه

روش‌های مختلفی برای ذخیره و بارگیری داده در برنامه‌های کاربردی iOS وجود دارد. در این فصل با تعدادی از این روش‌ها و مفاهیم مربوط به آن‌ها برای نوشتن در و یا خواندن از فایل‌های سیستمی در iOS آشنا خواهیم شد. در همین حین برنامه Homepwner نیز به‌گونه‌ای به‌روزرسانی خواهد شد تا داده‌های برنامه را به صورت پایدار ذخیره نماید.

پروژه فصل ۷ را از این‌جا دانلود کنید.


۸      کلاس­‌های اندازه

یک رابط کاربری خوب رابطی است که layout مختلفی برای اندازه‌­های متفاوت صفحه­نمایش داشته باشد. در این فصل رابط کاربری DetailViewController را در برنامه Homepwner به گونه­‌ای تغییر خواهیم داد که اگر در صفحه­‌ای با ارتفاع نسبتا کم نمایش داده شود، در نمای پشته، فیلدهای متنی و تصویر به جای این‌که در زیر هم قرار گیرند، در کنار یکدیگر چیده شوند.

پروژه فصل ۱ را از این‌جا دانلود کنید.


۹      رخدادهای لمسی

در این فصل به سراغ برنامه کاربردی جدیدی به نام TouchTracker خواهیم رفت و در طول دو فصل آن را کامل می‌­کنیم. در برنامه TouchTracker کاربر می­‌تواند با کشیدن انگشت خود بر روی صفحه­‌نمایش تصاویری را رسم کند. بنابراین یک نما ایجاد خواهیم کرد تا کاربر بتواند بر روی آن خطوطی را ترسیم کند. با لمس صفحه‌­نمایش بیش از یک بار به صورت هم­زمان، چند خط بر روی صفحه ایجاد می­‌شود.

پروژه فصل ۹ را از این‌جا دانلود کنید.


۱۰      توابع تشخیص و کنترل­‌کننده منو در رابط کاربری

در فصل قبل با استفاده از توابع UIResponder توانستیم خطوطی را با لمس صفحه‌نمایش ترسیم کنیم. در این فصل برنامه TouchTracker را ارتقا خواهیم داد و ویژگی انتخاب یک خط، تغییر موقعیت خط و حذف کردن خط از صفحه‌­نمایش را به آن اضافه می­‌کنیم. همه این کارها با استفاده از کلاس UIGestureRecognizer قابل پیاده‌­سازی هستند.

پروژه فصل ۱۰ را از این‌جا دانلود کنید.

Munza is a Responsive Multi-Concept WordPress Theme built using HTML5/CSS3 features and suitable for creative companies, projects, services.

Newsletters.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit egetvel.